Back to All Events

2019/20 Cyklus přednášek z dějin umění od pravěku do 19 stol.


holky interier4.jpg

OD PRAVĚKU PO KONEC 19. STOLETÍ - školní rok 2019/20


Školní rok 2019/20 přinese opakování úspěšného kurzu dějin umění do 19 století. Přiďte si zopakovat historii umění v unikátním prostředí hlavního sálu Winternitzovy vily. Naše úžasné přednášející vás během 20 lekcí provedou uměním od pravěku až po 19 století.

Každé druhé pondělí od 16.9.2019 - 20 lekcí v 19 hod. délka lekce 1,5 hod.

CENA 4350,- Kč
Pro rezrevaci a platbu pište na loosovavila@gmail.com nebo kupujte přímo na pokladně vily

Od jeskynních maleb na práh moderního umění 

1. (16.9.) Co je to umění aneb jak to všechno začalo v pravěku (Eliška Zlatohlávková)

2. (30.9.) Umění jako oslava panovníka (umění Egypta, Mezopotámie a jeho vliv na umění totalitních režimů) (Kristýna Jirátová)

3. (14.10.) Ideál krásy a harmonie (krétské a mykénské umění, starověké Řecko) - (Máša Černá Pivovarová)

4. (4.11.) Síla, která si podmanila svět (umění starověkého Říma) - (Eliška Zlatohlávková)

5. (18.11.) Já jsem cesta, pravda a život (raně křesťanské uměnípředrománské a románské umění v Evropě a v Čechách) – (Eliška Zlatohlávková)

6. (2.12.) Vzhůru do oblak (gotická architektura, malířství a sochařství ve Francii, Německu, Itálii a Anglii) - (Kristýna Jirátová)

7. (16.12.) Poklady v srdci Evropy (česká gotická architektura, malířství a sochařství) -(Máša Černá Pivovarová)

8. (13.1.) Člověk jako měřítko všeho (raná renesance - Filippo Bruneleschi, Leon Battista Alberti, Donatello, Masaccio, Fra Angelico, Paolo Ucello, Piero della Francesca, Andrea Mantegna, Sandro Boticelli) - (Máša Černá Pivovarová)

9. (27.1.) Ať žije barva! (benátská renesance - Giovanni Bellini, Giorgione, Tizian Vecellio,  Tintoretto, Andrea Palladio, Veronese) - (Eliška Zlatohlávková)

10. (10.2.) Síla a něha (Michelangelo Buonarroti a Raffael Santi) - (Kristýna Jirátová)

11. (24.2.) Vše, čeho se dotknul, se proměnilo ve věčnou krásu… (Leonardo da Vinci) - (Máša Černá Pivovarová)

12. (9.3.) Drsný sever (německá renesance - Matthias Grünewald, Albrecht Dürer, Lucas Cranach starší, Hans Holbein mladší) – (Eliška Zlatohlávková)

13. (23.3.) Magie detailu (malířství severní a střední Evropy 15. a 16. století - Jan van Eyck, Rogier van der Weyden, Hans Memling, Hieronymus Bosch, Pieter Brueghel starší) - (Máša Černá Pivovarová)

14. (6.4.) Umění jako kuriozita (manýrismus - Correggio, Parmigianino, El Greco, Jacopo Tintoretto, Agnolo Bronzino, umění na dvoře Rudolfa II. - Giusepe Arcimboldo, Bartolomeus Spranger, Hans von Aachen, Adrian de Vries) - (Eliška Zlatohlávková)

15. (27.4.) Velkolepé divadlo i klasická střídmost (barokní umění v Itálii - Gian Lorenzo Bernini, Francesco Borromini, Guarino Guarini, Caravaggio, Annibale Caracci a ve Francii - Jules Hardouin-Mansart, Nicolas Poussin, Georges de la Tour) - (Máša Černá Pivovarová)

16. (11.5.) Tak trochu jiné baroko (barokní malířství ve Španělsku - Diego Velázquez, Francisco ZurbaránVlámsku - Petrus Paulus Rubens, Antoon van Dyck a Holandsku - Rembrandt van Rijn, Frans Hals, Jan Vermeer van Delft) - (Máša Černá Pivovarová)

17. (25.5.) Dynamika i realismus (barokní architektura, malířství a sochařství v Čechách - Carlo Lurago, Francesco Caratti, Jean Baptiste Mathey, Kryštof Dientzenhofer,  Kilián Ignác Dientzenhofer, Jan Blažej Santini-Aichel, Ferdinand Maxmilián Brokof, Matyáš Bernard Braun, Karel Škréta, Michal Leopold Willman, Jan Kryštof Liška, Jan Kupecký, Petr Brandl,Václav Vavřinec Reiner) - (Eliška Zlatohlávková)

18. (8.6.) Rozum a cit (klasicismus - Jacques Louis David, Jean Auguste Dominique Ingres, Francisco Goya y Lucientes a romantismus - William Blake, William Turner, John Constable, Caspar David Friedrich, Theodore Géricault, Eugene Delacroix, Camille Corot) - (Kristýna Jirátová)

19. (22.6.) Maluji jen to, co můžu vidět. Nikdy jsem neviděl anděla, proto ho nemůžu ani namalovat (realismus - Jean Francois Millet a Barbizonská škola, Gustav Courbet a impresionismus - Éduard Manet, Camille Pissaro, Claude Monet, Auguste Renoir, Alfred Sisley, Edgard Degas, James McNeill Whistler, Gustav Caillebotte ) - (Máša Černá Pivovarová)

20. (29.6.) Na prahu moderního umění (symbolismus - Preraffaelisté, Gustav Moreau, Puvis de Chavannes, Odilon Redon, Arnold Böcklina postimpresionismus - Paul Cézanne, Paul Gaugin, Vincent van Gogh, George Seurat, Henri de Toulouse-Lautrec, Nabisté) – (Kristýna Jirátová)