20170331_104844.jpg

— Výstavy —

 

Aktuálně vystavují

Slavné vily Prahy 5

7.6.2017 - 5.9.2017


otevřeno Neděle - Středa 12-18 hodin - REZVACE NENÍ NUTNÁ

Ve spolupráci s uměleckou agenturou Foibos připravila Winternitzova vila výstavu, která představí vývoj vilové architektury na území městské části Prahy 5 od usedlostí a panských dvorů 17. století až po moderní stavby 20. století. Umístění této výstavy přímo v prostorách jedné z nejkvalitnějších vil této pražské části bude jedinečným zážitkem!

Nedávno zpřístupněné prostory Winternitzovy vily zaplní výběr dvaceti výstavních panelů, které textem i bohatým obrazovým materiálem přiblíží dobu, v níž konkrétní objekty vznikaly, a zároveň zasadí stavby do určitých příběhů jejich majitelů a tvůrců. Procházka začíná v Jinonicích na panském dvoře s pivovarem, jehož počátky sahají až do roku 1620, pokračuje ke smíchovským usedlostem Portheimka, Bertramka či Klamovka, aby přes Zámeček baronky Ringhofferové, jednu z prvních secesních staveb v Čechách, došla až k moderním vilám v okolí ulic U Mrázovky, Na Cihlářce, U Malvazinky a Nad Santoškou, z nichž mnohé nesou atributy funkcionalistické architektury. Nejmladším příkladem je pak rodinný dům Pod Děvínem, realizovaný v roce 2005.

Mezi majiteli vil figuruje řada známých osobností, jako byl spisovatel Vladislav Vančura, který si nechal svou vilu postavit na Zbraslavi, či teoretik umění Karel Teige, jehož dům najdete mezi řadovými domy v ulici U Šalamounky. Významná jsou také jména autorů staveb. Architekti Otakar Novotný, Jaromír Krejcar, Arnošt Wiesner a další zanechali na Praze 5 nesmazatelnou stopu vysoce kvalitní architektury. Celé léto ji můžete s námi a Adolfem Loosem obdivovat ve Winternitzově vile.

Partneři